Lepit nebo nelepit styrodur na ostění před montáží oken?
Trend lepení styroduru na ostění začal cca před 10 lety. Mnoho domečků je takto postaveno, avšak na místě je otázka, je to takhle správně? To, jestli je to vhodné, si můžete přečíst v našem článku.
Z tepelně izolačního hlediska nevidíme důvod nenalepit styrodur na ostění, ale z pevnostního hlediska toto řešení není vhodné. I z tohoto důvodu takové řešení nedoporučují technické normy. Kotvící bod se takovou úpravou ostění vzdaluje od pevného podkladu, což může později způsobit problém s pevností instalace okna, vypraskáním omítky či jinými problémy.
Okno či dveře vzhledem k vlivům tepla a teplotní roztažnosti materiálu „pracují“ a pohybují se či rozpínají. Proto tyto konstrukce vyžadují prostor pro dilataci. To zajišťuje doporučená připojovací spára s šikou 15mm, která je vhodně zaizolována PUR pěnou nebo komprimační páskou. No není třeba opomenout pevnost a stabilitu kotevních prvků.
Jaká jsou tedy správná řešení?Okno lícuje se zdivem
Okenní rám při zateplování je obvykle překryt fasádní izolací v šířce 10 - 20mm, což při zmíněné připojovací spáře znamená přesah izolace přes ostění v šířce 25 - 35mm.
Okno je osazeno na střed ostění
Pokud je okno montováno ne na vnější hranu zdiva, ale např. na střed zdiva, je třeba ostění zaizolovat hrubším materiálem, což způsobí výrazné překrytí rámu okna a tedy vzhled, který není zcela standardní.
Jedním ze správných řešení tohoto detalu je montáž s pomocí rozšiřovacích profilů kolem celého okna, což zajistí ideální zateplení ostění téměř libovolnou tloušťkou izolantu. Nevýhodou jsou zvýšené náklady na rozšiřovací profily a následně vylepení vnějšího ostění styrodurem či fasádním polystrénem. Nemluvě o neobvyklé estetice v interiéru, kde by byl rám okna spolu s použitým rozšiřovacím profilem příliš široký.
Dalším a možná nejvhodnějším ale výrazně ekonomicky náročným řešením je zaizolování ostění za pomoci Purenitu (ekv. Compactfoam, Phonotherm aj.) který je nejen skvělým tepelným izolantem, ale je i dostatečně pevný pro instalaci oken.
Následná izolace, resp. překrytí rámu už není tak ekonomicky náročné, ale díky této kombinaci získáte skvělé zateplení ostění a pevně osazené okno.
Předsazená montáž - okno je osazeno v prostoru izolace
Předsazená montáž oken se obvykle využívá na stavbách, kde má být použita velká tloušťka fasádní izolace, což by znamenalo „utopení“ oken v ostěních. Z toho důvodu se okno instaluje na rám z purenitu který je umístěn před zdivem. V takovém případě je před zdivem obvykle více než 250mm izolace, která rovněž překryje i rám okna. Při tomto způsobu instalace oken ztrácí smysl ze strany interiéru izolovat ostění styrodurem, ale zároveň taková izolace ostění nemá přímý vliv na kvalitu montáže oken.